• 0 352 322 31 00
  • meka@mekaboya.com

Hakkımızda

Firmamız 1978 yılında  MEKA BOYA KİMYA SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Ünvanı ile, teknik hırdavat malzemesi ve inşaat boyası olarak iş hayatına başlamıştır.

Bir süre sonra inşaat boyası sektöründe lider durumda olan Marshall firmasının ve Standox oto boyalarının bölge bayiliğini alarak boya sektörüne ağırlık vermiştir.

1980 yılından sonraki süreçte bölgede metal sektöründe yaşanan yeni üretim tesislerinin kurulması ve metal boya talebine karşı,bizimde yeni arayışlara girerek elektrostatik toz boya ve tesis ekipmanları  ile birlikte Kemipol firmasının bölge bayiliğini alarak 1990 yılına kadar bölgede hizmet verdik.

Bu dönemde yaklaşık 100ton /ay düzeyinde satışlar yaptık.Bu sürecin sonunda KEMİPOL AKZO firması ile birlikte oto boya sektörüne ağırlık vererek sektörden çekilmesi sebebiyle ,1992 yılında yeni bir firma olan elektrostatik toz boya üretimi yapan PULVER firmasıyla yolumuza devam etme kararı alıp bu firmanın Orta Anadolu  Bayisi Olduk .

Bu dönem içerisinde sektörümüzün tamamlayıcısı olarak gördüğümüz çelik kapı ,mobilya,İç oda kapısı gibi üretim yapan firmalara tedarik ve lojistik hizmetlerinde bulunduk.

Çeşitli firmaların(herkim ve becker akroma ) bölge bayiliğini yaptık fakat çeşitli sebeblerden dolayı fiyat ve pazarlama politikaları ve üretimlerde istikrarsızlıklık ) birlikteliğimiz maalesef uzun soluklu olamadı.
Şu anda meka boya olarak metal sektöründe 300 ton /aylık bölge pazarının % 40  ına hizmet vererek ortalama 120  ton /aylık satış rakamlarıyla  sektörün lider tedarikçi konumuna geldik.

Yaklaşık ciro rakamları ise son 5 yılın  ortalaması dikkate alındığında yıllık 4 milyon Euro seviyelerine ulaşmıştır.Bununla birlikte 2003 yılında yeni bir oluşuma ortak olarak Milenyum metall’i kurduk .
Bu firmamız Kayseri Serbest bölgesinde üretim yaparak üretiminin %95 i Avrupaya olmak üzere tamamı ihracata yönelik olup (ütü masası ve kurutmalık] imalatı yapmaktadır.